ERNILAC – HOME

Název projektu:ERNILAC – Mezinárodní trh práce pro budoucí absolventy vysokých škol v Euroregionu Nisa
Zkrácený název projektu:ERNILAC
Stav projektu:Projekt v realizaci
Finanční podpora EU (EFRR):378.768,19 €
Doba realizace projektu:
09.01.2024 – 31.08.2026
Kooperační partneři a kontaktní osoby:Lead partner: Technická univerzita v Liberci, doc. Ing. Kateřina Maršíková, Ph.D.

Technische Universität Dresden

Cíle a obsah:

Projekt se zaměřuje na poradenství studentům, zejména budoucím absolventům, univerzitám v Euroregionu Nisa (ERN) a regionálním představitelům s ohledem na požadavky přeshraničního trhu práce. Cílem je poskytovat systematickou podporu, která odpovídá potřebám zaměstnavatelů a zúčastněných stran. Cílem je zvýšit povědomí studentů o možnostech na trhu práce v ERN a informovat je o formálních náležitostech přeshraničního zaměstnání, zejména s ohledem na požadované dovednosti.

Zvláštní pozornost bude věnována podmínkám, za kterých jsou absolventi ochotni v regionu zůstat. Průzkum provedený v rámci projektu zaznamenává jak současné požadavky na akademické dovednosti, tak dovednosti nabízené v ERN.

Workshopy, exkurze a kariérní den mají podpořit zájem získat pracovní uplatnění v přeshraničním kontextu. Kromě toho bude vytvořen kariérní kompas, který usnadní orientaci na trhu práce v ERN. Jeho obsahem budou pracovní profily, příběhy úspěšných nadnárodních pracovníků a informace o motivačních programech, jako je „Görlitz auf Probe“, a o administrativních či právních aspektech přeshraničního zaměstnání. Výsledky získané v rámci aktivit projektu budou projednány se skupinou odborníků a na jejich základě budou vypracována doporučení pro vysoké školy a regionální představitele.

  • Prezenční workshopy na dané odborné téma týkající se rozvoje kariéry

Odborné studie zaměřené na výzkum požadavků trhu práce a zaměstnavatelů, univerzit veřejných institucí a potřeby vysokoškolských absolventů

  • Praktické exkurze do vybraných firem 
  • Kariérový veletrh na podporu uplatnitelnosti studentů – společné setkání studentů/zaměstnanců TUL a TUD na půdě TUL k přeshraničnímu zaměstnávání a setkání se zaměstnavateli, prezentace kompasu.
  • Kariérní kompas – průběžně aktualizovaný online nástroj prezentující úspěšné příběhy přeshraniční kariéry absolventů VŠ, témata přeshraničního kariérového poradenství, zjištění studií.
  • Setkání expertní skupiny – schůzky (osobní a online) s cílem zmapovat, diskutovat, konzultovat potřeby a výchozí situaci v regionu, zaměření analýzy, uplatnitelnost výsledků.